Stres oksydacyjny a badanie HRV

Czym jest stres oksydacyjny?

Stres oksydacyjny jest to stan, w którym  zaburzona zostaje równowaga między utleniaczami, zwanymi inaczej wolnymi rodnikami, a przeciwutleniaczami. Wolne rodniki, antyoksydanty (przeciwutleniacze), występują w naszym organizmie i są niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Wiele przemian zachodzących w organizmie prowadzi do powstawania utleniaczy, posiadają one niesparowany elektron. Odbierając go innej komórce powodują uszkodzenie i zaburzenie jej funkcjonowania a taka sytuacja prowadzi do powstania różnych chorób. 

Jakie są przyczyny powstawania stresu oksydacyjnego?

Zły styl życia, przejawiający się między innymi przebywaniem w ciągłym stresie związanym np. z pracą, sytuacją ekonomiczną, okresem pandemicznym, spożywanie przetworzonej żywności, picie alkoholu, palenie papierosów a także nadmierny wysiłek fizyczny powodują wzrost produkcji wolnych rodników. Dodatkowymi czynnikami zwiększającymi ryzyko wystąpienia stresu oksydacyjnego jest również promieniowanie UV, zła jakość powietrza, kontakt z metalami ciężkimi, zażywanie niektórych leków np. antykoncepcyjnych, antydepresyjnych, sterydów oraz antykoagulantów.

Do wystąpienia jakich chorób może prowadzić wysoki stres oksydacyjny?

Zbyt duża ilość wolnych rodników towarzysząca stresowi oksydacyjnemu przyczynia się po pierwsze do uszkodzenia naczyń ale również do utleniania cholesterolu LDL co prowadzi do rozwoju miażdżycy a dalej chorób układu sercowo-naczyniowego a także udaru mózgu.

Podczas stresu oksydacyjnego utleniają się również kwasy tłuszczowe błon komórkowych skóry czyli białka strukturalne, przede wszystkim kolagen, a to powoduje przedwczesne starzenie się skóry.

Dodatkowo stres oksydacyjny może przyczyniać się do wielu chorób skóry, np. czerniaka. Nadmiar wolnych rodników prowadzi do uszkodzeń DNA, a to z kolei może doprowadzić do powstania różnych nowotworów.

Choroby neurodegeneracyjne takie jak choroba Parkinsona, Alzheimera, również stwardnienie rozsiane SM a także inne choroby o podłożu autoimmunologicznym mogą częściej wystąpić u osób z wysokim stresem oksydacyjnym, ponieważ neurony są bardziej narażone na uszkodzenie oksydacyjne niż inne komórki.

Jak sprawdzić poziom stresu oksydacyjnego w organizmie?

Przydatne będzie tutaj badanie HRV czyli badanie zmienności rytmu serca – Heart Rate Variability. Oparte jest ono na badaniu EKG i jest nieinwazyjną metodą, która ocenia aktywność autonomicznego układu nerwowego. Pomiar HRV opisuje czasowe różnice pomiędzy następującymi po sobie skurczami komór serca, czyli odstępami pomiędzy załamkami R zespołu QRS. Przerwa między kolejnymi uderzeniami serca nie jest taka sama, cały czas się zmienia. HRV mierzy się w milisekundach a odstępy między uderzeniami mogą wynosić np. 600ms, 800ms, 900ms, 1000ms, 1100ms. AUN nazywamy również układem wegetatywnym i jest on niezależną od woli częścią układu nerwowego zaopatrującą narządy wewnętrzne. Układ ten dzieli się na układ współczulny (sympatyczny) i przywspółczulny (parasympatyczny). Serce a także pozostałe narządy posiadają jednoczesne unerwienie, pochodzące z obu tych części, a wypadkowa ich działania ma swoje odzwierciedlenie w modulacji czynności węzła zatokowego, czyli podstawowego ośrodka bodźcotwórczego. Jak można się łatwo domyślić, nieprawidłowe funkcjonowanie tego układu ma bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie, ogólny stan zdrowia i ewentualne wystąpienie różnego rodzaju schorzeń w przyszłości.

Krótkie badanie urządzeniem Kardivar

Kardivar jest urządzeniem pozwalającym na profesjonalne wykonanie badania HRV. Badanie trwa tylko 5 min. W jego trakcie pacjent wygodnie siedzi a do nadgarstków i okolicy kostek ma podłączone elektrody. Następnie wartości EKG zmierzone na przyrządzie są przekształcane na kilka wykresów, które specjalista analizuje, ocenia i omawia podczas konsultacji. Cała wizyta trwa zwykle ok. 25-30 minut. Pacjent otrzymuje wszystkie informacje o stanie swojego organizmu, które wynikają z pomiarów zarejestrowanych przez urządzenie a także zalecenia co zrobić aby zmniejszyć stres oksydacyjny i zadbać o zdrowie. Po trzech miesiącach od wdrożenia zaleceń, należy powtórzyć badanie i sprawdzić co się zmieniło. Warto poświęcić te kilka minut i poprawić swoje samopoczucie i funkcjonowanie na kolejne lata.

Badania HRV – zapisy

Sprawdź aktualne badania HRV w Polsce wykonywane przez Firmę Carnomed, której specjaliści przeprowadzili ponad 7000 badań. Jest to niezwykle cenne doświadczenie które plasuje Carnomed w czołówce Firm świadczących te badania w Polsce.

Sprawdź aktualne daty i lokalizacje badań na stronie:  https://carno-med.pl/badania-stacjonarne/

Zapisz się na badania

Prosimy wybrać z listy poniżej interesujący Cię termin i miejsce a następnie postępować wg. wytycznych.. Dziękujemy