Karnozyna a nowotwór

Zatrważające dane dotyczące nowotworów w Polsce mówią o tym, że co cztery minuty w naszym kraju ktoś dowiaduje się, że ma raka, a co siedem minut ktoś niestety z tego powodu umiera. Nowotwór jest drugą przyczyną zgonu Polaków i odpowiada za co czwartą śmierć. Prognozy też nie są optymistyczne. Raka piersi co roku diagnozuje się u około 18 tys. Polek. Szacuje się, że w Polsce na raka zapadnie jedna na trzy osoby urodzone po 1960 r. W 2025 r. liczba osób żyjących w Polsce z chorobą nowotworową przekroczy 600 tys. To tak, jakby zachorowała np. cała Łódź.

Według specjalistów stan naszego zdrowia aż w 40 proc. zależy od trybu życia i dlatego opracowali oni „Europejski kodeks walki z rakiem”, który zawiera wskazówki dotyczące zdrowego stylu życia. Kodeks nakazuje rzucenie palenia papierosów, kontrolę wagi i walkę z otyłością, zdrowe żywienie – pięć porcji warzyw, unikanie żywności przetworzonej, tłuszczów trans i wędlin, ograniczenie spożycia alkoholu, zakaz używania solarium i nadmiernego opalania, wykonywanie badań profilaktycznych, uprawianie sportu i radzenie sobie ze stresem.

Od dawna wiadomo, że stres powoduje nasilone wydzielanie hormonów, które mogą pobudzać i podtrzymywać stany zapalne w organizmie, które – jak wynika z badań – pełnią ważną funkcję w rozwoju raka. Ponadto zestresowane osoby częściej palą papierosy, nadużywają alkoholu i są otyłe, a to czynniki zwiększające ryzyko nowotworu.

Psychologowie opracowali wiele technik odstresowania się, np. neuromięśniową, czyli napinanie i rozluźnianie poszczególnych partii mięśni, czy trening autogenny J. Schultza. Warto skorzystać z pomocy fachowców, żeby nauczyć się takich treningów relaksacyjnych. Pomocne są też zioła. Można pić napary ziół lub kupić gotowe preparaty czyli suplementy diety.

Wśród dostępnych na rynku suplementów stosowanych wspomagająco w nowotworach istotną jak nie największą rolę odgrywa unikalny, złożony suplement z karnozyną w składzie.

Produkt ten opracowany został na bazie L-Carnosine do której dodano znamienite w swoim działaniu dodatkowe składniki ale po kolei….

Czym jest KARNOZYNA?

Karnozyna jest w 100% naturalną substancją – białkiem, dipeptydem składającym się z 2 aminokwasów: beta-alaniny i L-histydyny. Jest również nazywana neuropeptydem ze względu na jej rolę ochronną w układzie nerwowym, szczególnie w mózgu. Naturalnie występuje w ludzkim organizmie a jej największe stężenie znajduje się w mięśniach szkieletowych, sercu, móżdżku i korze mózgowej. Karnozyna działa w najbardziej wrażliwych na bodźce tkankach, takich jak tkanki mięśniowe i nerwowe. W tych tkankach ma krytyczne znaczenie dla utrzymania właściwego pH i ładunku elektrycznego. Dotychczasowe badania pokazują, że zawartość karnozyny w organizmie człowieka zależy od płci (poziom ten jest wyższy u mężczyzn), wieku (występuje obniżenie stężenia karnozyny wraz z wiekiem) i diety (organizmy na diecie wegetariańskiej mają niższą koncentrację karnozyny w mięśniach szkieletowych).

Karnozyna jako suplement diety jest dostępna od wielu lat. Jednak nie jest ona tak popularna jak powinna, biorąc pod uwagę jej korzystny wpływ udokumentowany w wielu publikacjach naukowych.

Jak działa KARNOZYNA?

Karnozyna przywraca normalną kontrolę cyklu komórkowego. Aby lepiej zrozumieć jak działa karnozyna, konieczne jest uświadomienie sobie co następuje: do każdego “silnika” niezbędna jest regularna wymiana oleju, ponieważ podczas jego pracy różne mikroskopijne (lub większe) cząstki powodują pojawienie się zatarcia. Olej zawiera detergenty, które rozpuszczają cząstki. Kiedy detergent jest zużywany, ilość cząstek odpadów wzrasta, uszkadzając wewnętrzną gładką powierzchnię i silnik traci moc, aż do całkowitej awarii. Organizm potrzebuje również skutecznej metody usuwania odpadów metabolicznych i są to głównie pozostałości zniszczonych struktur białek. Jeśli to “błoto białkowe” nie zostanie usunięte, gromadzi się w komórce i powoduje spowolnienie funkcjonowania komórki, aż do całkowitego zatrzymania. Może to również zaburzyć efektywny podział komórek i co ważniejsze prawdopodobnie umożliwić potencjalną reprodukcję tych nieprawidłowych komórek. Prowadzi to do zwiększonej niestabilności chromosomów co powoduje zmiany zwyrodnieniowe lub nowotwory złośliwe. Karbonylowanie białek staje się główną przyczyną śmierci komórki. Karnozyna jest podstawowym czynnikiem zapewniającym trwałość i zachowanie zdrowych, nienaruszonych białek, ich funkcjonalności i wczesnej wymiany.

W ostatnich latach zwiększyło się zainteresowanie właściwościami karnozyny, która jest uważana za substancję stulecia i staje się podstawowym preparatem medycznym dla osób w każdym wieku a zwłaszcza w wieku 40 lat i więcej. Badania nad karnozyną prowadzone są w USA, Australii, Wielkiej Brytanii, Japonii, Skandynawii, Rosji i Chinach oraz ośrodku badawczym Carnomed w Serbii. Karnozyna jest polecana przez specjalistów jako ważny suplement diety w opóźnianiu procesu starzenia oraz została zbadana przez wielu wpływowych naukowców (Bruce Ames i jego zespół w Berkeley, UCLA, jeden z największych ekspertów w dziedzinie biologii molekularnej).

Najważniejsze właściwości KARNOZYNY?

 • bezpieczna, naturalnie występująca w ciele ludzkim i pożywieniu
 • działanie przeciwzapalne i przeciwnowotworowe
 • uniwersalny przeciwutleniacz i usuwacz aldehydy
 • pochłania toksyczne działanie rodników hydroksylowych, ponadtlenku i nadtlenku
 • chroni chromosomy (DNA) przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki
 • zapobiega peroksydacji lipidów
 • znacząco hamuje procesy glikacji (naturalnie)
 • hamuje tworzenie się AGEs, chroni białka przed uszkodzeniami spowodowanymi przez AGE
 • zapobiega tworzeniu się białek sieciujących
 • zapewnia wielofunkcyjną ochronę białek i fosfolipidów
 • chroni białka przed uszkodzeniami spowodowanymi przez karbonylację
 • hamuje procesy uszkadzania zdrowych białek poprzez denaturowane formy
 • pomaga w recyklingu uszkodzonych białek poprzez ochronę proteasome
 • pomaga utrzymać prawidłową odbudowę białek
 • ma pozytywny wpływ na zaburzenia autystyczne
 • chroni komórki mózgowe przed uszkodzeniem
 • chroni białka mózgu
 • działa jak neuroprzekaźnik
 • odmładza starsze ludzkie komórki
 • przedłuża życie
 • chroni przed toksycznym działaniem metali ciężkich, chelatów, cynku i miedzi (pozytywne działanie w chorobie Alzheimera)
 • zapobiega tworzeniu się krzyżowych połączeń beta-amyloidu w chorobie Alzheimera

Różnica pomiędzy czystą L-Karnozyną a Karnozin extra

L-Karnozyna została odkryta 100 lat temu, dlaczego nie stała się popularna wcześniej?

Ogromnym problemem związanym z L-karnozyną jest fakt, że “działa” tylko In-Vitro. Oznacza to, że działa tylko w warunkach laboratoryjnych, gdy karnozyna jest dostarczana bezpośrednio do komórki.

Typowy posiłek na bazie czerwonego mięsa dostarcza 250 mg czystej L-karnozyny. Problem polega na tym, że szybko ulega ona degradacji w organizmie przez enzym karnozynazy. Oznacza to, że jeśli osoba dostarcza karnozynę poprzez czerwone mięso, to nie jest to wystarczający czas działania karnozyny w organizmie, aby mogła ona zapewnić trwałe działanie ochronne. Taka sama sytuacja jest z suplementami zawierającymi czystą L-karnozynę. Podczas stosowania czystych suplementów L-karnozyny, przyswajalność wynosi poniżej 20%, zwykle około 10-15%.

Suplement ten to specjalny produkt zawierający L-karnozynę, ale chroniony przed karnozynazą.

Zapewnia nie tylko stałe, ale także wysokie stężenie karnozyny w tkankach przez okres 8-12 godzin. Dzięki temu jest łatwa do spożycia, ponieważ wystarczy ją spożyć rano i wieczorem, aby zapewnić jej działanie w ciągu całej doby . Aby uzyskać podobny efekt w przypadku czystej karnozyny należy ją przyjmować co około 30 minut oraz w dużo wyższych dawkach (od 1 mg do 2 mg co godzinę)!

Na wykresie poniżej przedstawiono różnicę w działaniu L-karnozyny i Karnozin Extra:

Karnozyna i jej aktywność przeciwnowotworowa

pezwWłaściwości przeciwnowotworowe karnozyny rozpoznano ponad trzy dekady temu. Karnozyna ogranicza uszkodzenie DNA, które może przekształcać zdrowe komórki w komórki rakowe. Karnozyna hamuje wzrost guza i pomaga zapobiegać rozprzestrzenianiu się istniejących nowotworów (przerzutów) do zdrowych tkanek.

Karnozyna obniża poziom ATP w komórkach nowotworowych, pozbawiając je energii potrzebnej do rozwoju.

W ostatnich latach znaczną uwagę poświęcono stosowaniu naturalnych substancji jako leków przeciwnowotworowych. Naturalny dipeptyd przeciwutleniający L-karnozyna należy do tego rodzaju cząsteczek, ponieważ udowodniono, że ma znaczną aktywność przeciwnowotworową zarówno in vitro jak i in vivo. Wcześniejsze badania wykazały, że L-karnozyna hamuje proliferację ludzkich komórek nowotworu jelita grubego poprzez wpływ na produkcję ATP i reaktywnych form tlenu (ROS).

Hamując ekspresję genu MMP-9, karnozyna jest w stanie zatrzymać rozprzestrzenianie się komórek nowotworu wątroby.

Karnozyna zmniejsza ilość AGE, które często związane są z nowotworem.

Karnozyna zwiększa skuteczność leków chemioterapeutycznych, takich jak 5-FU.

Redukując mitochondrialny stres oksydacyjny, karnozyna spowalnia starzenie się komórek, które prowadzi do raka jajnika.

Komórki rakowe poddawane bezpośrednio działaniu karnozyny wykazywały mniejszą zdolność do rozwoju czy proliferacji i zwiększały częstość śmierci.

Przeciwnowotworowe działanie karnozyny zostało po raz pierwszy opisane przez Nagai i Suda (1986). Autorzy ci podskórnie wszczepili komórki nowotworowe Sarcoma-180 myszom (ddY). Dzień po implantacji podawano karnozynę podskórnie 2 cm od miejsca implantacji. Leczenie karnozyną (50 mg / kg mc./dobę) kontynuowano co drugi dzień. W porównaniu do leczenia solą fizjologiczną okazało się, że karnozyna znacząco hamuje wzrost guza i zmniejsza śmiertelność. Niestety, eksperymenty Nagai i Sudy nie zostały zauważone, prawdopodobnie dlatego, że oryginalna praca naukowa nie została opublikowana w języku angielskim. Zainspirowany pracą Hollidaya i McFarlanda (1996), Renner (2008) który odkrył, że karnozyna selektywnie hamuje wzrost przekształconych i nowotworowych komórek (20 lat po artykule Nagai i Suda) wykazał, że karnozyna hamuje wzrost hodowli komórek nowotworowych wyizolowanych z ludzkiego glejaka.

Karnozyna nie wykazuje żadnych skutków ubocznych i pomaga pacjentom z pewnymi terapiami przeciwnowotworowymi. Przykładem jest zmniejszenie uszkodzenia płuc podczas przyjmowania radioterapii (Guney i wsp. 2006). Ogólnie rzecz biorąc, promieniowanie jonizujące jest nadal wysoce skutecznym sposobem leczenia różnych typów nowotworów i dlatego jest często stosowane. Tworzenie się ROS (reaktywnych form tlenu) jest jedną z głównych przyczyn uszkodzeń komórek spowodowanych promieniowaniem (Riley 1994). Karnozyna chroni komórki i zdrowe tkanki przed uszkodzeniem w ich właściwościach przeciwutleniających i przeciwzapalnych.
źródło: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24292217

Firma Carnomed prowadzi badania naukowe nad karnozyną. Badania wykonywane są na Uniwersytecie Medycznym w Nowym Sadzie. O wszystkich badaniach przeczytać można klikając w link: https://carno-med.pl/badania-carnomed/

Na stronie przeczytać można również o każdym składniku użytym do wyprodukowania unikalnego produktu oraz badaniach jakie były na nich wykonywane.

Wpływ karnozyny na komórki nowotworowe również został przebadany a wnioski przedstawiamy poniżej.

Badania naukowe Carnomed

Mitochondrialna funkcja komórek nowotworowych i Karnozin extra

Postanowiliśmy zbadać wpływ karnozyny na fosforylację oksydacyjną, łańcuch transportu elektronów i produkcję ATP w komórkach nowotworowych. Zmierzyliśmy zużycie tlenu w badanych liniach komórkowych. Całe badanie zostało zakończone na Wydziale Medycznym Uniwersytetu w Nowym Sadzie.

Wzięliśmy linię komórek ludzkiego raka piersi (MCF-7). I stworzyliśmy 4 grupy z tej kultury. Pierwszą była grupa kontrolna. W drugim dodaliśmy 2 mM naszego produktu, w trzecim dodaliśmy 5 mM naszego produktu, a w czwartym 10 mM naszego produktu.

Zostawiliśmy komórki rakowe do wzrostu i oto co zaobserwowaliśmy po pewnym czasie:

 1. Zmierzyliśmy podstawowe oddychanie komórek rakowych. Innymi słowy, mierzyliśmy, jak komórki oddychają jako całość. Na tym wykresie widzimy, jak 10 mM karnozyny znacząco zmniejszyło podstawowe oddychanie tych komórek nowotworowych
 2. Ponadto w drugim pomiarze dodaliśmy ADP do komórek w celu przyspieszenia przepływu elektronów wzdłuż ETC. Zasadniczo mierzyliśmy oddychanie mitochondrialne lub komórkowe oddychanie w tym przypadku. Ponownie, oddychanie komórkowe znacznie się zmniejszyło po podawaniu 2, 5, a zwłaszcza 10 mM karnozyny
 3. W trzecim pomiarze zbadaliśmy, w jaki sposób karnozyna wpływa na aktywność pierwszego kompleksu białkowego (dehydrogenazy NADH) w ETC. Ponownie zaobserwowano znaczące zmniejszenie pierwszej złożonej aktywności po podaniu karnozyny, zwłaszcza w wyższym stężeniu.
 4. W następnym pomiarze dodaliśmy substrat do komórek nowotworowych, aby przyspieszyć oddychanie do maksymalnej pojemności. 2,5 i 10 mM karnozyny udało się zmniejszyć oddychanie komórkowe w tym przypadku.
 5. W piątym pomiarze zaobserwowaliśmy zmniejszoną aktywność drugiego kompleksu białkowego w ETC po podaniu karnozyny. W rzeczywistości produkt złożony z karnozyną wykazywał największe działanie hamujące na kompleks II, dehydrogenazę bursztynianową.
 6. I wreszcie kompleks IV, oksydaza cytochromu C. Podobnie jak w przypadku innych kompleksów, karnozyna była w stanie zmniejszyć swoją aktywność w sposób zależny od dawki.

Podsumowanie 

Karnozyna blokuje i hamuje oddychanie komórkowe w linii komórkowej raka piersi, działanie na różne składniki ETC w mitochondriach. Najsilniejsze hamowanie jest wyraźnie widoczne na kompleks II (dehydrogenaza bursztynianowa). Ponadto karnozyna pokazuje swój potencjał przeciwnowotworowy w zależności od dawki. Gdy do hodowli dodawano wyższe stężenia karnozyny (10 mM), komórki rakowe zużywały mniej tlenu a ich oddychanie było upośledzone. Chociaż było to badanie in vitro na hodowlach komórkowych a nie w żywym organizmie, wyniki te sugerują, że dalsze badanie karnozyny potencjalnie przeciwnowotworowego u zwierząt ma sens i ostatecznie pokazuje, że karnozyna może zrobić to samo w ludzkim organizmie dotkniętym rakiem.

Zainteresował Cię ten artykuł oraz produkt złożony na bazie karnozyny? Potrzebujesz więcej informacji? Zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub poprzez formularz na stronie. Odpowiemy na każde Twoje pytanie. Prowadzimy bezpłatne konsultacje.

Przeczytaj także

Sulforafan – światełko w tunelu i nadzieja ukryta w zielonym brokule

Sulforafan – światełko w tunelu i nadzieja ukryta w zielonym brokule

Spożywanie brokułów i jego kiełków chroni organizm przed powstawaniem komórek nowotworowych a jak twierdzą badacze z Uniwersytetu Lund w Malmö może być również stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2 zastępując nietolerowaną przez wielu metforminę. Wszystko za sprawą biologicznie czynnego związku, jakim jest sulforafan!

Jak przygotować i wzmocnić organizm do walki z rakiem

Jak przygotować i wzmocnić organizm do walki z rakiem

W trakcie chemioterapii bardzo ważna jest dieta bogata w wartościowe składniki odżywcze, niestety skutki uboczne leczenia, z jakimi zmagają się pacjenci, to często brak apetytu. Na wzmocnienie organizmu podczas chemioterapii można więc stosować suplementy diety, które pomogą uzupełnić niedobory witamin i minerałów, dostarczanych w pożywieniu w zbyt małych ilościach.