Karnozyna substancja XXI wieku

Co to jest karnozyna ?

L-karnozyna inaczej beta-alanylo-L-histydyna to organiczny związek z grupy dipeptydów. Jest to połączenie dwóch aminokwasów a mianowicie beta-alaniny i histydyny. Karnozyna występuje całkowicie naturalnie w każdej komórce ludzkiego ciała a przede wszystkim w tkance mięśniowej (np. w sercu), mózgu jak również w całym układzie nerwowym. Karnozyna została odkryta ponad 100 lat temu przez rosyjskiego uczonego W.S. Gulewicza.

Gdzie występuje karnozyna ?

Karnozyna jest w 100% naturalną substancją. Jest również nazywana neuropeptydem ze względu na jej rolę ochronną w układzie nerwowym, szczególnie w mózgu. Naturalnie występuje w ludzkim organizmie a jej największe stężenie znajduje się w mięśniach szkieletowych, sercu, móżdżku i korze mózgowej. Karnozyna działa w najbardziej wrażliwych na bodźce tkankach, takich jak tkanki mięśniowe i nerwowe. W tych tkankach ma krytyczne znaczenie dla utrzymania właściwego pH i ładunku elektrycznego. Dotychczasowe badania pokazują, że zawartość karnozyny w organizmie człowieka zależy od płci (poziom ten jest wyższy u mężczyzn), wieku (występuje obniżenie stężenia karnozyny wraz z wiekiem) i diety (organizmy na diecie wegetariańskiej mają niższą koncentrację karnozyny w mięśniach szkieletowych). Głównym źródłem występowanie karnozyny w przyrodzie jest czerwone mięso. Jest ona głównie wchłaniana przez górny przewód pokarmowy ( jelito czcze) a następnie poprzez krew trafia bezpośrednio do mięśni, serca, mózgu i innych narządów. Ludzkie osocze nie zawiera mierzalnej ilości karnozyny, dlatego analiza laboratoryjna krwi nie może być wykorzystana jako dowód na możliwy jej deficyt. Jednak zawartość karnozyny w osoczu wzrasta z powodu urazów mięśni a następnie jej ilość może być wykorzystana jako wykrywacz uszkodzeń mięśni.

Jak działa karnozyna ?

Karnozyna przywraca normalną kontrolę cyklu komórkowego. Aby lepiej zrozumieć jak działa karnozyna, konieczne jest uświadomienie sobie co następuje: do każdego “silnika” niezbędna jest regularna wymiana oleju, ponieważ podczas jego pracy różne mikroskopijne (lub większe) cząstki powodują pojawienie się zatarć. Olej zawiera detergenty, które rozpuszczają cząstki. Kiedy detergent jest zużywany, ilość cząstek odpadów wzrasta, uszkadzając wewnętrzną gładką powierzchnię i silnik traci moc, aż do całkowitej awarii. Organizm potrzebuje również skutecznej metody usuwania odpadów metabolicznych i są to głównie pozostałości zniszczonych struktur białek. Jeśli to “błoto białkowe” nie zostanie usunięte, gromadzi się w komórce i powoduje spowolnienie funkcjonowania komórki, aż do całkowitego zatrzymania. Może to również zaburzyć efektywny podział komórek i co ważniejsze prawdopodobnie umożliwić potencjalną reprodukcję tych nieprawidłowych komórek. Prowadzi to do zwiększonej niestabilności chromosomów co powoduje zmiany zwyrodnieniowe lub nowotwory złośliwe. Karbonylowanie białek staje się główną przyczyną śmierci komórki. Karnozyna jest podstawowym czynnikiem zapewniającym trwałość i zachowanie zdrowych, nienaruszonych białek, ich funkcjonalności i wczesnej wymiany.
W ostatnich latach zwiększyło się zainteresowanie właściwościami karnozyny, która jest uważana za substancję stulecia i staje się podstawowym preparatem medycznym dla osób w każdym wieku a zwłaszcza w wieku 40 lat i więcej. Badania nad karnozyną prowadzone są w USA, Australii, Wielkiej Brytanii, Japonii, Skandynawii, Rosji, Chinach a także na Uniwersytecie Medycznym w Nowym Sadzie w Serbii przy współpracy z firmą Carnomed. Karnozyna jest polecana przez specjalistów jako ważny suplement diety w opóźnianiu procesu starzenia oraz została zbadana przez wielu wpływowych naukowców (Bruce Ames i jego zespół, dr Michael Chez, dr Richard E. Frye).

Karnozyna przewciwskazania

Nie stwierdzono jednoznacznych przeciwwskazań w przyjmowania karnozyny. Nie zaleca się natomiast przyjmowania karnozyny kobietom w ciąży i karmienia piersią. W razie wątpliwości zachęcamy do skonsultowania się z lekarzem lub farmaceutą.

Czy spożywanie karnozyny powoduje jakiekolwiek skutki uboczne ?

Karnozyna jako suplement diety jest dostępna od wielu lat. Jednak nie jest ona tak popularna jak powinna, biorąc pod uwagę jej korzystny wpływ udokumentowany w wielu publikacjach naukowych (polecamy artykuły naukowe zamieszone w PubMed). L karnozyna przyjmowana doustnie nie wykazuje żadnych skutków ubocznych, jest zgodna z każdym leczeniem, nie koliduje również z żadną znaną substancją. Naukowo udowodniono, że karnozynę mogą przyjmować dzieci a nawet niemowlęta. Dodatkowo badania dr Cheza wykazały jej pozytywny wpływ na dzieci ze spektrum autyzmu. Na całym świecie są prowadzone badania naukowe dotyczące karnozyny i nowotworów, cukrzycy, stwardnienia rozsianego, chorób oczu. Kiedy mówimy o stosowaniu karnozyny w sporcie, ważne jest aby wyjaśnić, że karnozyna nie jest środkiem dopingującym zgodnie z oficjalnymi danymi Światowej Agencji Antydopingowej.

Przyjmowanie karnozyny

Odkąd karnozyna została uznana za całkowicie nietoksyczne białko naturalne, oznacza to, że ludzie mogą przyjmować dowolną ilość karnozyny bez żadnych skutków ubocznych. Każda niewykorzystana ilość zostanie po prostu wydalona z organizmu poprzez mocz i proces pocenia się. W wysokości suplementacji zachęcamy do zapoznania się się ulotkami lub wytycznymi producentów.

Struktura chemiczna L-karnozyny (C9H14N4O3)

Nazwa IUPAC: kwas (2S) -2 – [(3-amino-1 -oksopropylo) amino] -3- (3H-imidazol-4-ilo) propionowy

Najważniejsze właściwości karnozyny

Karnozyna to wysoce skuteczny związek przeciwstarzeniowy, który ma silne działanie przeciwutleniające, pochłania wolne rodniki oraz posiada właściwości neuroprzekaźnikowe. Karnozyna hamuje tworzenie grup karbonylowych, zmniejszając w ten sposób powstawanie nieprawidłowych białek. L-karnozyna zapewnia maksymalną zdolność podziału komórek, chroni przed utlenianiem DNA, blokuje glikozylację i redukuje zaawansowane produkty końcowe glikacji (AGE) a także działa jako stabilizator błony komórkowej i bufor wewnątrzkomórkowy. Karnozyna jest syntezowana w organizmie z aminokwasów, alaniny i histydyny za pomocą enzymu – syntetazy karnozyny. Ta reakcja jest zwykle przeprowadzana w mózgu i mięśniach. Druga grupa enzymów, określanych jako dipeptydaza tworzy karnozynę we krwi i innych tkankach. Karnozyna ma specjalną funkcję, która pozwala jej regulować procesy komórkowe i enzymatyczne w przypadku gdy są one nieefektywne. Gdy są zbyt aktywne hamuje je (regulacja obniżania) a kiedy nie są wystarczająco aktywne, aktywuje je (regulacja wzrostu). Na przykład, karnozyna wykazuje właściwości agregacji przeciw agregacji płytek krwi (zmniejszenie zwiększonego krzepnięcia krwi, “rozcieńczenie krwi” w celu zapobiegania zakrzepicy) u pacjentów z podwyższonym krzepnięciem krwi i odwrotnie, zwiększa zdolność agregacji płytek krwi u osób ze zwiększonym krwawieniem.

Najważniejsze właściwości karnozyny:

 • bezpieczna, naturalnie występująca w ciele ludzkim i pożywieniu
 • działanie przeciwzapalne i przeciwnowotworowe
 • uniwersalny przeciwutleniacz i usuwacz aldehydy
 • pochłania toksyczne działanie rodników hydroksylowych, ponadtlenku i nadtlenku
 • chroni chromosomy (DNA) przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki
 • zapobiega peroksydacji lipidów
 • znacząco hamuje procesy glikacji (naturalnie)
 • hamuje tworzenie się AGEs, chroni białka przed uszkodzeniami spowodowanymi przez AGE
 • zapobiega tworzeniu się białek sieciujących
 • zapewnia wielofunkcyjną ochronę białek i fosfolipidów
 • chroni białka przed uszkodzeniami spowodowanymi przez karbonylację
 • hamuje procesy uszkadzania zdrowych białek poprzez denaturowane formy
 • pomaga w recyklingu uszkodzonych białek poprzez ochronę proteasome
 • pomaga utrzymać prawidłową odbudowę białek
 • ma pozytywny wpływ na zaburzenia autystyczne
 • chroni komórki mózgowe przed uszkodzeniem
 • chroni białka mózgu
 • działa jak neuroprzekaźnik
 • odmładza starsze ludzkie komórki
 • przedłuża życie 
 • chroni przed toksycznym działaniem metali ciężkich, chelatów, cynku i miedzi (pozytywne działanie w chorobie Alzheimera)
 • zapobiega tworzeniu się krzyżowych połączeń beta-amyloidu w chorobie Alzheimera

Karnozyna cena

Karnozyna to substancja która znacznie przewyższa tradycyjne antyoksydanty takie jak witamina E lub selen, które nie są tak skuteczne, jak wcześniej uważano. Na rynku dostępnych jest wiele produktów zawierających l-karnozynę ale działanie, efekty jakie chcielibyśmy uzyskać nie po wszystkich będą takie same. Należy wybierać te suplementy z karnozyną, które chronione są przed efektem karnozynazy co pozwoli na ich najlepsze działanie w naszym organizmie. Oczywiście zrozumiałe jest to, że te produkty z racji tego iż nie zawierają tylko czystej l karnozyny tylko są preparatami złożonymi o wyjątkowej formule to ich cena jest trochę wyższa ale warto wybierać właśnie te o czym można poczytać na wielu forach internetowych w szczególności tych związanych z autyzmem.