Wstęp – o kreatynie i GAA, czym są i ich właściwości

Za odkrywcę kreatyny uznaje się francuskiego chemika Michel Eugène Chevreul, który za swoje osiągnięcia został upamiętniony na wieży Eiffla.

Kreatyna jako substancja występuje zarówno w organizmach ludzi jak i zwierząt. Główny jej magazyn znajduje się w mięśniach aż 98% zasobów, występuje również mózgu i wątrobie. Proces powstawania kreatyny w organizmie to reakcja trójetapowa z aminokwasów: glicyny i argininy, a główna produkcja odbywa się wątrobie i nerkach. W ciągu doby organizm człowieka produkuje około 1 grama kreatyny co stanowi około 50% dziennego zapotrzebowania nieuprawiającego sportu mężczyzny o średniej wadze i w średnim wieku. Należy pamiętać o tym, że im stajemy się starsi tym mniej kreatyny produkujemy. Kolejne 50% możemy dostarczyć spożywając czerwone mięso i ryby ale niestety nie zawsze tak się dzieje i nie zawsze spożywane przez nas posiłki gwarantują uzupełnienie kreatyny do 100% dziennego zapotrzebowania. Tutaj z pomocą przychodzą nam suplementy a spośród nich najlepsze są te, które zawierają monohydrat kreatyny. Tak myślano do tej pory i to się nie zmieniło ale pojawiła się rewolucja na rynku kreatynowym a mianowicie monohydrat połączony z prekursorem kreatyny kwasem GAA czyli kwasem guanidynooctowym. O zaletach tego połączenia napiszemy kilka słów w dalszej części artykułu.

Należy podkreślić również, że kreatyna znalazła się na międzynarodowej liście substancji o potwierdzonej naukowo skuteczności działania i profilu bezpieczeństwa. Nie ma możliwości przedawkowania tej substancji, ponieważ nadmiar zawsze zostanie wydalony z moczem.

Teraz odpowiedzmy sobie na pytanie za co odpowiada kreatyna w naszym organizmie?

Kreatyna za pomocą enzymu zwanego kinazą kreatynową łączy się z resztą fosforanową za pomocą specjalnego wiązania wysokoenergetycznego a powstały w tej reakcji związek fosfokreatyna, staje się pewnego rodzaju dopalaczem, magazynowanym na specjalne okazje.

Okazje te są różne tak jak i różni ludzie w różnym celu mogą stosować kreatynę.
Sportowcy dla szybkiego odnowienia zapasów ATP.

Osoby starsze dla poprawy funkcji kognitywnych, ponieważ sprzyja ona funkcji powstawania nowych komórek, poprawia pracę mózgu a osoby przyjmujące kreatynę i niećwiczące zauważają przyrost beztłuszczowej masy ciała. Zwiększa się wytrzymałość i siła mięśni.

Idąc tym tropem jak powyżej jest to również doskonały suplement dla osób zmagających się z tak zwaną dysfonią Duchenn’a, czyli uwarunkowanym genetycznie zanikiem mięśni. Badania pokazały, że u pacjentów cierpiących na tą nieuleczalną chorobę suplementacja monohydratem kreatyny zwiększała siłę o około 8,5%.

Istnieje szereg badań potwierdzających, że stosowanie monohydratu u osób w wieku starszym zdecydowanie opóźnia wystąpienie typowych schorzeń występujących w tym wieku a mianowicie demencji starczych, choroby Alzhaimera, Parkinsona, stwardnienia zanikowego bocznego (ALS), udarów mózgu a także schorzeń układu sercowo-naczyniowego.

Lekarze zalecają stosowanie kreatyny co potwierdzone jest również badaniami naukowymi u pacjentów cierpiących na nerwicę, depresję, chorobę afektywną dwubiegunową, ponieważ w znaczący sposób ogranicza zaburzenia neurologiczne w przebiegu tych schorzeń. Dzięki suplementacji kreatyną poprawia się pamięć werbalną, długoterminową i przestrzenną.

Badania prowadzone były również na ludziach młodych, uczących się studentach gdzie jednoznacznie udowodniono, że monohydrat kreatyny poprawia funkcje kognitywne, myślenie, zapamiętywanie, kojarzenie, skupienie i ogólną zwiększoną chęć do nauki.

Wychodzi więc na to, że jest to idealny suplement, który u każdego stosującego zrobi coś dobrego.

Wszystkie badania, o których wspominano powyżej dostępne są w internecie i na stronach PubMed. Dotyczą one monohydratu kreatyny a należy sądzić, że preparat który jest nowością na rynku zrobi to wszystko jeszcze wiele, wiele razy lepiej…

Monohydrat kreatyny po raz pierwszy na świcie połączony został jak już wspomnieliśmy powyżej z jego prekursorem czyli kwasem GAA. Połączenie to spowodowało, że kreatyna ta ma zdolność przenikania bariery krew-mózg czego nie potrafią inne zwykłe kreatyny. Dodatkowo kreatyna w tym połączeniu daje 4x więcej dróg dostępu do komórki a co za tym idzie znajduje się jej tam 8,5 razy więcej niż tej pochodzącej ze zwykłego preparatu. Nie zatrzymuje tak zwanej wody podskórnej i daje do 20% więcej siły i przyrostu masy mięśniowej.

Produkt posiada innowacyjne jak na kreatynę opakowanie czyli gotowe do użytku saszetki, których jest 60 w opakowaniu. Po otwarciu saszetkę wystarczy wsypać do naczynia, zalać około 200ml wody i wypić. Jedna saszetka to jedna porcja i może to zdecydowanie ułatwić przyjmowanie przez osoby starsze lub z różnego rodzaju schorzeniami. Nie trzeba niczego ważyć, mierzyć. Dodatkowo każda saszetka ma zawsze 100% swojej wartości, ponieważ jest hermetycznie zamknięta i nie absorbuje wody w przeciwieństwie do opakowań zbiorczych co znacznie osłabia działanie suplementu.

Połączenie to zostało opatentowane i jest to niewątpliwie kreatynowa rewolucja, od niedawna dostępna również w Polsce a już może pochwalić się zwycięstwem na największych targach w Europie środkowo-wschodniej FIWE 2021 jako „Suplement Roku dla Sportowców”

Suplement ten posiada wszystkie certyfikaty jakościowe a także antydopingowe.
Serdecznie polecamy, spróbuj i przekonaj się sam 😊