Na początku października na łamach renomowanego czasopisma „Nutrition Research” (Elsevier) zostało opublikowane pierwsze badanie pilotażowe dotyczące karnozyny i stwardnienia rozsianego. Firma Carnomed był partnerem w badaniach odpowiedzialnym za dostarczenie karnozyny.

Było to pierwsze badanie na świecie które przeanalizowało zastosowanie karnozyny w SM i udowodniło jej korzyść. Jesteśmy dumni że możemy być częścią tak niesamowitego odkrycia. Badanie było realizowane przy współpracy z Uniwersytetem w Nowym Sadzie, Serbia (FSPE Applied Bioenergetics Lab, Wydział Medyczny) oraz Uniwersytetem Pecs, Węgry (Wydział Nauk o Zdrowiu).

Nasz dział badań i rozwoju ciężko pracuje aby już niedługo opublikować kolejne wyniki badań dotyczących karnozyny i jej działania w autyzmie, nowotworach, cukrzycy.

Badanie potwierdziło to co słyszeliśmy już od dłuższego czasu od naszych klientów stosujących karnozynę:

  1. U wszystkich badanych, niezależnie od stopnia zaawansowania choroby, zmniejszyło się ogólne zmęczenie. Jest to niezwykle ważne odkrycie, ponieważ zmęczenie było opisywane jako jeden z najbardziej wyniszczających objawów choroby i wiązało się z wystąpieniem depresji (1,2).
  2. Innym istotnym wynikiem badania zaobserwowanym u wszystkich uczestników jest zmniejszenie drętwienia, osłabienia, bólu i depresji.
  3. Poprawa pokonywanego codziennie dystansu o 51% u badanego, u którego zdiagnozowano SM od 4 lat
  4. Całkowita pojemność antyoksydacyjna surowicy wzrosła u wszystkich pacjentów
  5. Obniżony poziom mleczanów w surowicy, co może sugerować ochronne działanie karnozyny przy podwyższonym poziomie mleczanów w SM (3)
  6. Brak poważnych skutków ubocznych karnozyny zgłaszanych przez pacjentów

Więcej o badaniu można przeczytać na portalu Elsevier – ScieceDirect – link: https://bit.ly/31lCVyq