Jest nam niezmiernie miło poinformować Państwa, że rozpoczęliśmy kolejne badanie na karnozynie. Tym razem jest to interwencyjne badanie z doustną karnozyną w stwardnieniu rozsianym. Przeprowadzamy je jako pierwsi na świecie.

W tym tygodniu rozpoczęliśmy nowe badanie interwencyjne, oceniające skuteczność i bezpieczeństwo doustnej karnozyny u pacjentów ze stwardnieniem rozsianym. Głównym badaczem jest szanowany prof. Dr Sergej Ostojic, naukowiec o światowej renomie i wybitnym dorobku, autor setek artykułów naukowych.

W ciągu następnych kilku miesięcy ocenimy, czy doustna karnozyna wpływa na markery bioenergetyki mózgu, wydajność nerwowo-mięśniową, chemię kliniczną i kilka innych czynników zgłoszonych przez pacjentów z małej grupy kontrolnej cierpiących na tę złożoną chorobę.

Wydaje się, że wśród różnych innych czynników, to właśnie niski poziom karnozyny tkankowej i dysfunkcje mitochondriów towarzyszą stwardnieniu rozsianemu. Karnozyna doustna może być stosowana w leczeniu upośledzonej bioenergetyki i stresu oksydacyjnego w chorobie, a być może także w celu przywrócenia funkcji nerwowo-mięśniowej. To badanie zostało zarejestrowane w ClinicalTrials.gov (NCT03995810) i wspierane jest przez CarnoMed.