Rak to nie wyrok i można go pokonać dzięki odpowiedniemu leczeniu, zmianie trybu życia, diecie i suplementacji i choć dane dotyczącę nowotworów w Polsce są zatrważające to zawsze trzeba walczyć i próbować wszystkich dostępnych możliwości. W 2017 roku odnotowano 161 tys. przypadków zachorowań, w 2018 roku było to już 163 tys. a według najnowszych danych w 2019 roku do Krajowego Rejestru Nowotworów wpłynęły informacje o niemal 171,2 tys. nowych zachorowaniach na nowotwory i 100,3 tys. zgonach z ich powodu. Nowotwory to niestety druga najczęstsza przyczyna zgonów w Polsce a zdiagnozowanych obecnie pacjentów jest około miliona.

Na szczęście zarówno technologia wykrywania nowotworów jak i nowoczesna medycyna pozwalają na coraz szybszą diagnozę i odpowiednie celowane leczenie. Bardzo dużo zależy też od nas samych dlatego po diagnozie warto zadbać o wysiłek fizyczny, wdrożyć odpowiednią dietę oraz suplementację wspomagającą i właśnie tym ostatnim aspektem w kontekście sulforafanu i karnozyny zajmiemy się w dalszej części tego artykułu.

Suplementacja sulforafanem

Sulforafan to izotiocyjanian obecny w warzywach kapustnych z rodziny krzyżowych. Jego największe stężenie obserwuje się w brokułach i kiełkach brokułowych, jednak tylko do kilku dni od skiełkowania i właśnie w tym czasie najlepiej pozyskać go do stworzenia najwyższej jakości suplementu. Po kilku dniach jego stężenie maleje w ekspresowym tempie. W celu uzyskania korzyści płynących ze spożywania brokułów należy spożywać je w stanie surowym bądź ugotowane na parze a najprościej i najwygodniej w postaci wysokiej jakości suplementu. Związek ten wykazuje działanie ochronne na różnych etapach tworzenia się nowotworu – zarówno w fazie poprzedzającej, jak i w kolejnych, gdy dochodzi do namnażania się komórek nowotworowych.

Teraz trochę o szczegółach, czyli wielopłaszczyznowym oddziaływaniu sulforafanu, które sprawia, że jest on antidotum na wiele rodzajów nowotworów w tym raka płuc, piersi, jelita grubego, a także gruczołu krokowego. Wyniki badań jednoznacznie pokazały, że sulforafan wykazuje działanie przeciwkancerogenne zarówno na etapie powstawania jak i rozwijania się zmian nowotworowych. Mamy tu na myśli przede wszystkim zdolności do minimalizowania ryzyka tworzenia się mutacji i usuwaniu czynników stymulujących ich powstawanie, obniżanie reaktywności związków genotoksycznych, wpływanie na cykl komórkowy, proliferację, ale także o indukowaniu procesów różnicowania komórek i ich zaprogramowanej śmierci, czyli apoptozy. Dlaczego warto mówić jak najwięcej o izotiocyjanianie zawartym w brokułach? Głównie chodzi o jego pozytywny wpływ na metabolizm ksenobiotyków. Związane jest to ze zdolnością sulforafanu do regulowania aktywności enzymów I i II fazy oraz ich ekspresji. Obie te grupy enzymatyczne biorą udział w przekształcaniu i usuwaniu kancerogenów z organizmu. Enzymy fazy I (rodzina cytochromu P-450) mają za zadanie przygotować pojawiający się czynnik onkogenny do następnych przemian w organizmie, w efekcie czego doprowadzają do zwiększenia jego aktywności, powstawania związków przejściowych i tworzenia mutacji. Z kolei enzymy fazy II (szczególnie S-transferaza glutationu, reduktaza chinonowa, UDP-glukuronylotranseraza i oksydoreduktaza NADPH chinonowa) przyczyniają się do wydalania ksenobiotyków z organizmu, poprzez zwiększenie ich rozpuszczalności w środowisku wodnym. Przeprowadzane badania jednoznacznie wykazały wpływ sulforafanu na indukcję enzymów II fazy oraz inhibicję enzymów fazy I.
Na rynku dostępne są różne postacie sulforafanu ale należy zwrócić szczególną uwagę na “zawartość sulforafanu w sulforafanie”. Godny uwagi jest produkt pochodzący od prof. Horakovej, który zawiera aż 200 mg wyciągu z kiełków w 1 kapsułce dojelitowej dzięki czemu jest to wystarczająca porcja dziennego spożycia.

Suplementacja l-karnozyną

Karnozyna jest w 100% naturalną substancją – białkiem, dipeptydem składającym się z 2 aminokwasów: beta-alaniny i L-histydyny. Jest również nazywana neuropeptydem ze względu na jej ochronną rolę w układzie nerwowym, szczególnie w mózgu. Naturalnie występuje w ludzkim organizmie a jej największe stężenie znajduje się w mięśniach szkieletowych, sercu, móżdżku i korze mózgowej. Właściwości przeciwnowotworowe karnozyny rozpoznano ponad trzy dekady temu. Karnozyna ogranicza uszkodzenie DNA, które może przekształcać zdrowe komórki w komórki rakowe. Karnozyna hamuje wzrost guza i pomaga zapobiegać rozprzestrzenianiu się istniejących nowotworów (przerzutów) do zdrowych tkanek. Obniża poziom ATP w komórkach nowotworowych, pozbawiając je energii potrzebnej do rozwoju. W ostatnich latach dużą uwagę poświęcono stosowaniu naturalnych substancji jako “leków” przeciwnowotworowych. Naturalny dipeptyd przeciwutleniający L-karnozyna należy do tego rodzaju cząsteczek, ponieważ udowodniono, że ma znaczną aktywność przeciwnowotworową zarówno in vitro jak i in vivo. Suplementacja karnozyny znacząco poprawia samopoczucie pacjentów zarówno podczas chemio jak i radioterapii.
Również w przypadku tego suplementu ważna jest jego jakość i to aby nie była to sama karnozyna, tylko produkt złożony chroniony przed efektem karnozynazy,

Bezpłatne konsultacje

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł to zapraszamy po więcej na naszego bloga. Poprzez stronę internetową prowadzimy również bezpłatne konsultacje, pozwalające dobrać jak najlepszą, indywidualną suplementację. Prowadzimy również badania HRV, o których więcej przeczytać można na naszej stronie internetowej.

Bibliografia:
– Prakash,M.D.;Fraser,S.; Boer, J.C.; Plebanski, M.; de Courten, B.; Apostolopoulos, V. Anti-Cancer Effects of Carnosine—A Dipeptide Molecule. Molecules 2021, 26, 1644. https://doi.org/10.3390/molecules26061644
– Aldini G, Facino RM, Beretta G, Carini M. Carnosine and related dipeptides as quenchers of reactive carbonyl species: from structural studies to therapeutic perspectives. Biofactors. 2005;24(1-4):77-87.
– Yan H, Harding JJ. Carnosine protects against the inactivation of esterase induced by glycation and a steroid. Biochim Biophys Acta. 2005 Jun 30;1741(1-2):120-6.
– Nagai K, Niijima A, Yamano T, et al. Possible role of L-carnosine in the regulation of blood glucose through controlling autonomic nerves. Exp Biol Med (Maywood). 2003 Nov;228(10):1138-45.
– Carper J.: Apteka żywności – nowe i niezwykłe odkrycia leczniczego działania żywności, Poznań, 2008.
– Tomczyk J., Olejnik A.: Sulforafan – potencjalny czynnik w prewencji i terapii chorób nowotworowych. Postępy Hig. Med. Dosw. (online), 2010, 64, 590-603.
– Kunachowicz H., Nadolna I., Iwanow K., Przygoda B.: Wartość odżywcza wybranych produktów spożywczych i typowych potraw, Wydawnictwo Lekarskie PZWL. 2012.
– Strun C., Wagner A,: Brassica – derived plant bioactives as modulators of chemopreventive and inflammatory signaling pathways, International Journal of Molecular Sciences, 18 (9), 1890, 2017.
– Bayat Mokhtari R., Baluch N., Homayouni T.S., et al.: The role of sulforaphane in cancer chemoprevention and health benefits: a mini-review. Journal of Cell Communication and Signal, 2017, https://doi.org/10.1007/s12079-017-0401-y
– https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24292217

Przeczytaj także

Sulforafan – światełko w tunelu i nadzieja ukryta w zielonym brokule

Sulforafan – światełko w tunelu i nadzieja ukryta w zielonym brokule

Spożywanie brokułów i jego kiełków chroni organizm przed powstawaniem komórek nowotworowych a jak twierdzą badacze z Uniwersytetu Lund w Malmö może być również stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2 zastępując nietolerowaną przez wielu metforminę. Wszystko za sprawą biologicznie czynnego związku, jakim jest sulforafan!

Jak przygotować i wzmocnić organizm do walki z rakiem

Jak przygotować i wzmocnić organizm do walki z rakiem

W trakcie chemioterapii bardzo ważna jest dieta bogata w wartościowe składniki odżywcze, niestety skutki uboczne leczenia, z jakimi zmagają się pacjenci, to często brak apetytu. Na wzmocnienie organizmu podczas chemioterapii można więc stosować suplementy diety, które pomogą uzupełnić niedobory witamin i minerałów, dostarczanych w pożywieniu w zbyt małych ilościach.

Karnozyna a nowotwór

Karnozyna a nowotwór

Zatrważające dane dotyczące nowotworów w Polsce mówią o tym, że co cztery minuty w naszym kraju ktoś dowiaduje się, że ma raka, a co siedem minut ktoś niestety z tego powodu umiera. Prognozy też nie są optymistyczne. Karnozyna a nowotór