Sulforafan jako naturalna tarcza ochronna przeciw bakteriom

Sulforafan (SFN) to fitozwiązek należący do rodziny izotiocyjanianów. Mówiąc jednak kolokwialnym językiem to superskładnik, który pomoże zadbać o nasze wnętrze, czy raczej wnętrzności.

Dotychczas SFN wychwalany był za swoje właściwości antyoksydacyjne, przeciwzapalne i przeciwapoptotyczne, ale nie można zapomnieć o jego właściwościach przeciwbakteryjnych.

Sulforafan występuje głównie w kiełkach wielu warzyw krzyżowych, o czym wspominaliśmy we wcześniejszych artykułach na Naszym blogu, jednak największa wartość tego związku znajduje się w brokułach, a także w kapuście, jarmużu, kalafiorze i brukselce.

Składnik ten może poszczycić się swoimi supermocami antybakteryjnymi przede wszystkim wobec bakterii HP (Helicobacter pylori). Helicobacter pylori (niegdyś Campylobacter pylori) to bakterie skolonizowane w błonie śluzowej żołądka. Patogeny powodujące zmiany zapalne mogą przyczynić się do wrzodów żołądka, które od dawna są podejrzewane o związek z rakiem żołądka. Wczesne zapobieganie ogniskom zapalnym w wyściółce żołądka może zmniejszać ryzyko zachorowania na ten typ nowotworu.

Badania naukowców potwierdzają bakteriobójcze właściwości w stosunku do szczepów H. pylori, w tym szczepów odpornych na antybiotyki. Prace badawcze wykazały, iż H. pylori został całkowicie zlikwidowany w 8 z 11 przeszczepów traktowanych sulforafanem. 
Mówi się także o pozytywnym wpływie SFN na:
– gronkowiec złocisty (Staphylococcus aureus)
– E. coli,
– Mycoplasma pneumoniae

Reasumując, wysoka higiena osobista, zdrowe nawyki żywieniowe, a także odpowiednie nadawdnianie organizmu to ścieżka, którą warto podążąć chcąc uchronić organizm przed konsekwencjami rozwoju bakterii w przyszłości, o ile nie jest się narażonym na zakażenie przez uwarunkowania genetyczne.

W przypadku zakażenia należy podążać za wskazówkami specjalistów oraz zadbać o odpowiednią, lekkostrawną dietę, a także suplementację z dobrym, wartościowym składem.

Bibliografia:
– Tomczyk J., Olejnik A.: Sulforafan – potencjalny czynnik w prewencji i terapii chorób nowotworowych. Postępy Hig. Med. Dosw. (online), 2010, 64, 590-603.
– Fahey J.W., Haristoy X., Dolan P.M., Kensler T.W., Scholtus I., Stephenson K.K., Talalay ., Lozniewski A.: Sulforaphane inhibits extra-cellular, intracellular, and antibiotic-resistant strains of Helicobacter pylori and prevents benzo[a]pyrene induced stomach tumors. Proc. Natl. Acad. Sci. USA, 2002; 99: 7610–76150
–  Fimognari C., Berti F., Cantelli-Forti G., Hrelia P.:- – Haristoy X., Angioi-Duprez K., Duprez A., Lozniewski A.: Efficacy of sulforaphane in radicating Helicobacter pylori in human gastric xenografts implanted in nude mice. Antimicrob. Agents Chemother., 2003; 47: 3982–3984
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33207780/ 
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC296232/ 
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32323751/ 
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22812243/ 
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30965051/